Dbajmy o wnętrza

To jak wygląda wnętrze, za które jesteśmy odpowiedzialni, mocno o nas świadczy. Ta prosta prawda jest znana od wieków i traktowana serio przez wszystkich świadomych ludzi. W żadnym wypadku nie zaniedbujmy swojego biura czy swojego mieszkania, bo jeśli to zrobimy to nie tylko będziemy się w nim gorzej czuli, ale również zrazimy do siebie wszystkich, którzy będą nas odwiedzać.

minimalistyczne-wnetrze
W jaki sposób dbać o wnętrza? Przede wszystkim należy je regularnie sprzątać. Warto znaleźć miejsce dla wszystkich znajdujących się w mieszkaniu przedmiotów i wyrobić sobie nawyk odkładania ich na to miejsce po użyciu. Dzięki temu szybko zauważymy, że sprzątania nagle zrobiło się znacznie prostsze niż dotąd. To naprawdę nie jest trudne – chusteczkę higieniczną po wykorzystaniu wyrzucajmy do kosza zamiast zostawiać na biurku, ścielmy łóżko tuż po wstaniu z niego, postarajmy się nie rozrzucać dookoła ubrań. Bałagan w zasiedlanym pomieszczeniu nie tylko źle o nas świadczy, ale również może nas dekoncentrować, sprawiać, że nasz wypoczynek staje się mniej efektywny. Utrzymując porządek wokół siebie utrzymujemy go zarazem we własnym życiu.

Zadbajmy jednak nie tylko o to, aby w mieszkaniu było czysto, ale również o to, aby było ono urządzone z gustem. Unikajmy krzykliwych i tandetnych motywów. Jeśli już chcemy wykorzystać jakiś niestandardowy element zastanówmy się poważnie, czy aby na pewno będzie on pasował do całości i dobierajmy go stylistycznie do danego wnętrza, taki podział znajdziemy np. tutaj lub tutaj. Nie zawsze warto eksperymentować zwłaszcza wtedy, gdy przyzwyczailiśmy się już do wystroju i gdy dobrze się w nim czuliśmy. Jeśli jednak koniecznie chcemy wprowadzić zmiany – najlepsze na początek będą zmiany mało radykalne, takie jak powieszenie obrazu lub plakatu. Jeśli decydujemy się na remont, to tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność.

W jakich sytuacjach remont jest niezbędny? Np. wtedy, gdy we wnętrzu jest zimno niezależnie od tego, jak mocno byśmy go nie dogrzewali. Taka sytuacja świadczy o tym, że pojawiły się mostki termiczne, a więc miejsca punktowej ucieczki ciepła. Najprawdopodobniej będziemy wówczas musieli wymienić okna, a jeśli już przeprowadzamy tak złożoną operację, to warto rozważyć również inne zabiegi odświeżające pomieszczenie, np. malowanie ścian czy cyklinowanie drewnianej podłogi. Remont mieszkania jest również konieczny gdy np. na naszym suficie pojawią się zacieki lub zalęgnie się na nim grzyb. Na takie sytuacje warto reagować szybko, zanim sytuacja stanie się poważna, bo wówczas koszt remontu jest znacznie niższy.

Istnieją różne szkoły jeśli chodzi o to, jak często mieszkanie należy sprzątać i odnawiać. De facto wszystko zależy od nas samych i od tego, na ile dbamy o nie na co dzień. Mieszkania pedantycznie czyste zazwyczaj należą do osób, które po prostu nie mają do roboty nic innego poza utrzymywaniem w nich porządku. Osoby, które chodzą do pracy, na uczelnie, czy też wykonują jakiekolwiek inne obowiązki, muszą niestety chodzić w tym temacie na kompromisy.

Nie da się jednak ukryć, że remont czy nawet gruntowne sprzątanie są w tanie w szybkim tempie diametralnie odmienić oblicze lokalu. Nawet, jeśli trzeba w nie włożyć trochę energii (a w przypadku remontu również pieniędzy) inwestycja ta się zwróci i to z nawiązką – w czystym i odświeżonym mieszkaniu bez wątpienia poczujemy się lepiej i będziemy mięli później motywację, aby nie dopuścić do powrotu bałaganu.